رکورد تولید CO در پتروشیمی فن‌آوران شکسته شد
1397/10/17
همزمان با ثبت رکورد جدید تولید متانول؛
رکورد تولید CO در پتروشیمی فن‌آوران شکسته شد
همزمان با انجام تعمیرات اساسی و شکسته شدن رکورد تولید متانول، تولید CO در پتروشیمی فن‌آوران به عنوان خوراک اصلی پتروشیمی کارون با افزایش روبرو شد.

به گزارش روابط عمومی تاپیکو، همزمان با ثبت رکورد تولید در غول تولید متانول ماهشهر، تولید خوراک مورد نیاز پتروشیمی کارون به عنوان تنها زنجیره ایزوسیانات صنعت پتروشیمی هم در طول 9 ماهه نخست امسال با افزایش همراه شده است.

 

بر این اساس پس از انجام تعمیرات اساسی 26 روزه بهاری در پتروشیمی فن‌آوران، در 9 ماهه سال جاری تولید محصول متانول این مجتمع پتروشیمیایی، نسبت به مدت مشابه پارسال افزایش چشمگیری داشته تا جایی که تولید این محصول از مدت مشابه سال قبل به میزان چهار درصد و نسبت به برنامه مصوب ماهانه ۲ درصد  بالاتر بوده است.

 

در طول سال جاری تاکنون، حداکثر رکورد تولید روزانه متانول به میزان ۳۰۵۲ تن بالاتر از ظرفیت اسمی در آبان ماه و همچنین حداکثر رکورد تولید ماهیانه مرداد ماه به میزان ۸۸۲۳۵ تن به دست آمده است.

 

در 9 ماهه نخست سالجاری در مجموع 678 هزار تن متانول تولید شده و در این مدت تولید اسید استیک به عنوان محصول دیگر پتروشیمی فن‌آوران با افزایشی حدود هشت درصدی به بیش از 70 هزار تن رسیده است.

 

این درحالی است که تولید منواکسید کربن به عنوان مهمترین خوراک پتروشیمی کارون و زنجیره ایزوسیانات صنعت پتروشیمی در 9 ماهه نخست امسال با افزایشی حدود 25 درصدی به 12 هزار 800 تن رسیده است.

 

در واحد منواکسید کربن پتروشیمی فن‌آوران که تامین خوراک پتروشیمی کارون را بر عهده دارد یکسری اقدامات فنی و عملیاتی انجام شده که در افزایش تولید خوراک منواکسید کربن تاثیرگذار بوده است.

 

در این راستا، پتروشیمی فن‌آوران با انتشار گزارش کوتاهی، اعلام کرده است: با نصب فیلترهای گازی در ورودی راکتورهای R-3001A/B  جهت جلوگیری از ورود مولکولارسیو و سیلیکاژل به کلدباکس، اجرای لوله کشی و انتقال آب چیلر به خروجی مرحله چهارم کمپرسور C-3001 به منظور کاهش دمای کلدباکس انجام گرفته است.

 

علاوه بر این، با نصب یک دستگاه مبدل SECONDARY-COOLER بر روی خروجی مرحله چهارم کمپرسور C-3001  به منظور کاهش دمای واحد کلدباکس و پروژه نصب یک دستگاه پمپ BLOW DOWN جهت جلوگیری از سر ریز آب خروجی Steam Drum D-1004 به کانال پساب مجتمع و جلوگیری از هدر رفت آب با در نظر گرفتن صرفه اقتصادی و تحقق اهداف زیست محیطی اجرایی شده که اجرای مجموع این پروژه ها منجر به افزایش خوراک CO ارسالی به پتروشیمی کارون شده است.


اخبار برگزیده آرشيو
دوشنبه 1398/3/27 - 26 : 4