سود 558 میلیارد تومانی پتروشیمی خراسان در سال 97 با ثبت رکورد تولید و فروش اوره
1398/3/21
در نشست خبری مطرح شد:
سود 558 میلیارد تومانی پتروشیمی خراسان در سال 97 با ثبت رکورد تولید و فروش اوره
مدیر عامل شرکت پتروشیمی خراسان در یک نشست خبری عملکرد سال 97 این شرکت را تشریح و از کسب سود 558 میلیارد تومانی و افزایش 62 درصدی صادرات این مجتمع پتروشیمی در سال گذشته خبر داد.

به گزارش روابط عمومی تاپیکو به نقل از روابط عمومی پتروشیمی خراسان؛ حسین شفیعی، ظهر روزگذشته در نشست خبری با اصحاب رسانه با ارائه آمار تولید پتروشیمی خراسان در سال 97، گفت: ما رتبه اول تولید نسبت به ظرفیت در سال ۹۷ را کسب کردیم و همچنین با تولید ۶۲۱ هزار تن اوره و افزایش ۲۵ درصدی تولید نسبت به طراحی در سال ۹۷ رکورد شرکت را شکستیم.

وی آموزش کارکنان، مدیریت و برنامه‌ریزی دقیق، تامین قطعات و اقدامات مهندسی را ازجمله علل این موفقیت دانست.

شفیعی به شاخص‌های کلیدی عملکرد در سال ۹۷ اشاره کرد و گفت: در سود خالص ۴۴۳ میلیارد تومان برآورد داشتیم اما ۵۵۸ میلیارد به دست آمد همچنین سود هر سهم ۲۴۷ تومان تخمین زده‌شده بود که ۳۱۲ تومان اخذ شد.

وی از افزایش ۸۸ درصدی ارزش هر سهم شرکت در سال ۹۷ خبر داد و افزود: افزایش ۶۲ درصدی میزان صادرات محصولات به ارزش ۸۹ میلیون دلار نیز از دیگر موفقیت‌های پتروشیمی خراسان به شمار می‌آید.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: ۷ درصد صرفه‌جویی در مصرف گاز و ۱۸ درصد آب به نسبت شاخص مصرف انرژی از فواید وجود کارگروه ویژه مصرف انرژی در این کارخانه است.

شفیعی اظهار داشت: تولید آمونیاک، اوره و کریستال ملامین در دستور بزرگ‌ترین کارخانه تولیدی محصولات پتروشیمی در شرق کشور است.

وی در ادامه افزود: ظرفیت اسمی این کارخانه تولید 330 هزار تن آمونیاک، 495 هزار تن اوره و ۲۰ هزار تن ملامین است که این میزان تولید اوره ۸ درصد ظرفیت کل کشور را در بردارد.

 مدیرعامل پتروشیمی خراسان از انتقال این شرکت به بازار دوم بورس در سال ۹۷ خبر داد و خاطرنشان کرد: بر این اساس از معافیت‌های مالیاتی خوبی برخوردار شده‌ایم.

شفیعی پتروشیمی خراسان را در اختیار پنج شرکت سهامدار اصلی دانست و ادامه داد: شرکت سرمایه‌گذاری نفت و گاز پتروشیمی تأمین با ۴۱ درصد بیشترین سهم را دراین ‌بین دارد.

 وی به شرایط راه اندازی فاز دوم پتروشیمی اشاره کرد و در این خصوص گفت: برای این‌که شرکتی که در قالب قانون تجارت کار می‌کند طرحی را مصوب و اجرا کند، ابتدا باید مطالعاتی انجام شود و به تصویب هیئت‌مدیره برسد. سپس مجمع عمومی تصویب کند و در ادامه به تایید بورس برسد و مجوز صادر شود.

مدیرعامل پتروشیمی خراسان تصریح کرد: سهامداران شرکت ما متفق القول برای اجرای فاز دوم نبودند که اگر این اتفاق می‌افتاد بلافاصله باقی کارها انجام می‌شد لذا طبیعی است با این شرایط کار از حیطه پتروشیمی بیرون برود.

 شفیعی از به توافق رسیدن دو سهامدار عمده این شرکت برای اجرای فاز دوم پتروشیمی در قالب یک شرکت جدید خبر داد و تأکید کرد: شرکت پترو فرهنگ به همراه شرکت سرمایه گذاری نفت و گاز تامین شرکت جدیدی ایجاد کرده‌اند و مدیرعاملش نیز تعیین‌شده است.

وی در ادامه ضمن تشریح برنامه های مسئولیت اجتماعی پتروشیمی خراسان،کمک به سیل‌زدگان، مشارکت در ساخت مدارس روستایی و اهدا لوله آب‌رسانی به کشاورزان روستاهای حومه را ازجمله مهم‌ترین اقدامات در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی این شرکت دانست و بیان کرد: در سال گذشته مبلغ ۵ میلیارد ریال به این حوزه اختصاص پیداکرده است.

وی افزود: شرط اول ما حفظ ظرفیت تولید است و هرگاه نیاز باشد به خارج از استان نیز می‌رویم. ما نمی‌توانیم متوقف شویم و صرفاً از استان تجهیزات بخریم. اگر بضاعت استان مواد موردنیاز ما را تأمین کند، آن‌قدر عاقل هستیم که از استان تأمین کنیم اما اگر منافع شرکت از استان تأمین نشد، باقدرت تصمیم بر دریافت از خارج استان خواهیم گرفت.

 مدیرعامل پتروشیمی خراسان در خصوص برخی شرکت‌های حمل‌ونقل استان نیز گفت: از شرکت‌های حمل‌ونقل استان راضی نیستم و ما را دچار مشکلاتی می‌کنند بااین‌حال اولویت ما هنوز این پتانسیل است.

شفیعی ادامه داد: ما نظم می‌خواهیم و پتانسیل این نظم در حمل‌ونقل‌های استانی وجود ندارد. هرزمانی که بخواهیم فضای فشرده‌ای را مدیریت کنیم جوابگوی نیاز ما نیستند.

 وی افزود: سال گذشته که در ناوگان حمل‌ونقل کشور مشکلاتی پیش آمد، انتظار ما در استان محقق نشد و شرکت‌های حمل‌ونقل از ما تمکین نکردند که ما از سپاه کمک گرفتیم.

مدیرعامل پتروشیمی خراسان از پرداخت ۱۰۸ میلیارد تومان یارانه کود از محل فروش تعزیراتی در سال گذشته به بخش کشاورزی کشور خبر داد و تأکید کرد: ۲۲۵۰ میلیارد ریال صرف منابع مالی پتروشیمی خراسان در استان طی سال ۹۷ هزینه شده است.

 شفیعی ادامه داد: ۴۸ نفر در سال ۹۷ استخدام ما شدند و به‌این‌ترتیب تعداد کل شاغلین ما به ۱۲۵۹ رسید.

وی شایعه معرف و پارتی داشتن برای استخدام در این شرکت را رد کرد و گفت: از زمانی که این مسئولیت را در اختیاردارم هیچ نفری با نامه یا توصیه‌ای جذب نشده است زیرا مبنای ما شایسته‌سالاری است.

 مدیرعامل پتروشیمی خراسان تأکید کرد: اکثر شرکت‌های پتروشیمی کشور در پایتخت دارای حساب بانکی هستند اما تمام منابع مالی ما در بانک‌های استان خراسان شمالی مدیریت می‌شود.


اخبار برگزیده آرشيو
چهارشنبه 1398/7/24 - 25 : 16