دلایل سودآوری 165 میلیارد ریالی و تحول اساسی شرکت محصولات کاغذی لطیف
1398/4/10
در گفت‌وگو با مدیرعامل تشریح شد؛
دلایل سودآوری 165 میلیارد ریالی و تحول اساسی شرکت محصولات کاغذی لطیف

شرکت محصولات کاغذی لطیف که در نیمه اول دهه 60 تاسیس و عملیات اجرایی ساخت کارخانه آن در سال 1370 در شهرک صنعتی هشتگرد آغاز شد توانست در سال 1373 با ظرفیت تولید 15 هزار تن محصولات کاغذی راه‌اندازی شود. این شرکت در طول 25 سال سابقه خود فراز و نشیب‌های زیادی را تجربه کرده است، به‌گونه‌ای که تا سه سال پیش و اوایل اردیبهشت ماه سال 96 به عنوان یک شرکت زیان‌ده در فهرست واگذاری‌های شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی قرار گرفته بود. با این حال پس از تغییر مدیریت در سال 1396 و برنامه‌ریزی مدون و حساب شده برای ساماندهی وضعیت تولید و فروش شرکت و حمایت تاپیکو و هلدینگ سلولزی تأمین اجتماعی، روند زیان دهی این کارخانه تغییر کرده و امروز به عنوان یک شرکت سودده شناخته می شود.

 

در همین زمینه گفتگویی را با مهندس رمضانعلی خشوعی مدیرعامل شرکت محصولات کاغذی لطیف درباره دلایل رشد سودآوری و تحول اساسی این شرکت در مدت کمتر از دو سال انجام داده‌ایم.

خشوعی در این گفتگو با اشاره به وضعیت بحرانی شرکت در آن بازه زمانی گفت: در اردیبهشت سال 96 که بنده مدیریت شرکت محصولات کاغذی لطیف را بر عهده گرفتم این شرکت وضعیت نابسامانی داشت و از همه نظر از جمله فروش، خرید، بانک، بیمه و نیروی انسانی... در شرایط بحرانی قرار داشت. اولین کاری که تصمیم گرفتیم انجام دهیم آسیب‌شناسی بود تا بتوانیم دلایل وضعیت بحرانی شرکت را ارزیابی کرده و نقاط ضعف را برطرف کنیم. پس از بررسی بسیار به این نتیجه رسیدیم که کلاً ساختارهای مالی، منابع انسانی، بازرگانی و... باید تغییر و تحول داشته باشد و ساختارهای درست و سالمی تعریف شود که کسی نتواند از آنها سوء استفاده نماید. نتیجه این بررسی‌ها به تصویب تاپیکو رسیده و پس از آن مبلغی به عنوان نقدینگی با تصویب هیات مدیره تاپیکو به این شرکت اختصاص یافت.

 

او ادامه داد: از طرف دیگر باید تغییراتی در مدیران میانی می‌دادیم. مدیران مالی، خرید و فروش و منابع انسانی، مدیرکارخانه و... را عوض کردیم و مدیران با تجربه‌ای که عمدتاً داخل شرکت بودند و به دلایل مختلف کنار گذاشته شده بودند را به سمت‌های مدیریتی برگشت دادیم و چند نفر نیروی متخصص و جوان را هم از بیرون شرکت جذب کردیم.

وی گام بعدی که باید انجام می‌شد را تقویت وضعیت تولید عنوان کرد و گفت:  در این زمان آخال مورد نیاز برای تواید شرکت تقریباً به صفر نزدیک شده بود. به این منظور برنامه‌ریزی مستمری برای پشتیبانی تولید انجام داده و قطعات یدکی و مصرفی مورد نیاز برای تولید پایدار را که در وضعیت بحرانی قرار داشت و نیز مواد اولیه که باید از خارج کشور وارد می‌شد را با نظارت کمیسیون معاملات شرکت تهیه کردیم.

خشوعی با اشاره به ضرورت تقویت کمیسیون معاملات در شرکت گفت: ترتیبی دادیم که این کمیسیون بصورت هفتگی جلسات خود را برگزار کند چرا که شرکت در این مقطع نیاز به خرید چندین میلیارد تومان تجهیزات و مواد اولیه داشت و لذا برگزاری هفتگی این جلسات بسیار مهم بود. خوشبختانه کمیسیون بسیار خوب عمل کرد. از سوی دیگر برای خرید مواد اولیه هم کمیته‌های فنی و تخصصی تشکیل دادیم تا کیفیت مواد اولیه‌ای که تهیه می‌شود تایید شده باشد.

وی ادامه داد: همچنین برنامه‌ریزی خوبی از نظر منابع و مصارف کردیم. امور مالی شرکت موظف بود بصورت هفتگی برنامه منابع و مصارف مالی و وضعیت نقدینگی را گزارش کند با این کار متوجه شدیم که طی ماه‌های آینده چه زمانهایی کمبود نقدینگی خواهیم داشت و چه تدابیری باید اندیشیده شود.

مدیرعامل شرکت محصولات کاغذی لطیف گفت: به موازات این اقدامات، ما بودجه‌ای داشتیم که مورد تصویب تاپیکو بود و ماهانه باید آن را کنترل و پایش می‌کردیم تا در صورت بروز مشکل بتوانیم برای آن برنامه‌ریزی کرده و از مسیر بودجه خارج نشویم. برای همین توانستیم در مدت 10 ماه به 90 درصد اهداف بودجه شرکت دست یابیم. این در شرایطی بود که تا اردیبهشت ماه 96 شرکت 43 روز بود که به علت مشکلات بازار و کمبود مواد اولیه، تولید نداشت. 

وی با مقایسه وضعیت سود شرکت در سالهای 96 و 97 پرداخت و گفت: تا سال 96 شرکت محصولات کاغذی لطیف 24.5 میلیارد تومان زیان انباشته داشت که در سال 97 علاوه بر جبران این زیان، توانستیم به

 

سود خالص 47 میلیارد تومانی و سود عملیاتی 60 میلیارد تومانی دست پیدا کنیم و این جزو بزرگترین موفقیت‌های همکاران ما به حساب می‌آید.

خشوعی همچنین به وضعیت تولید و فروش شرکت نیز اشاره کرد و گفت: از منظر تولید در سال گذشته، 19 هزار و هشتاد تن تولید داشتیم که از میزان بودجه حدود 70 تن بیشتر بود. از نظر فروش نیز در سال 97 بیش از 183 میلیارد تومان فروش داشتیم که دو برابر فروش سال 96 شرکت بود.

وی خاطرنشان کرد: شرکت محصولات کاغذی لطیف وضعیت فروش بسیار بدی داشت. یک نفر انحصاراً محصولات را می‌خرید و در بازار توزیع می‌کرد و عملاً همین یک نفر هم بود که شرکت را اداره می‌کرد. این مافیا در حوزه فروش را حذف کردیم و یک کیلو هم محصول به این افراد ندادیم. در حال حاضر تعداد مشتریان خود را به 140 -150 نفر افزایش دادیم. خدا را شکر می‌کنیم که حتی یک چک برگشتی هم نداشتیم چون در انتخاب خریداران و کلا وضعیت فروش و فرآیند محور دقت کردیم و سعی می‌کنیم تضامین خوبی برای تحویل محصول بگیریم یا ضمانت نامه بانکی و یا ملک ارزنده را به عنوان تضمین از مشتریان می‌پذیریم و در غیر این صورت محصول نمی‌فروشیم.

مدیرعامل شرکت محصولات کاغذی لطیف با اشاره به برنامه‌ریزی انجام شده برای اصلاح ساختار مالی شرکت گفت:  با برنامه‌ریزی انجام شده توانستیم قدم‌های بزرگی در راستای اصلاح ساختار مالی برداشته و در این مدت تمامی بدهی‌هایی که از سال 89 به دارایی داشتیم پرداخت کنیم. همچنین درباره بدهی‌های بیمه‌ای شرکت هم پیگیری و مذاکره کردیم و در شرف حل آن هستیم.

خشوعی ادامه داد: یکی از قدمهای بزرگی که برداشتیم تسویه وامی بود که در سال 89  به میزان 12 میلیون و 800 هزار یورو از بانک رفاه دریافت شده و با عدم پرداخت بدهی‌های آن از همان سال، به همراه جرائم به بیش از 32 میلیون یورو رسیده بود. این مسئله شرکت را با بحران بزرگی روبرو کرده بود. با مصوبه هیات مدیره، از منابع داخلی شرکت و 15 میلیارد تومانی که از تاپیکو بصورت قرض دریافت کردیم توانستیم در روز 28 اسفند 97 این وام را به میزان 39 میلیارد تومان تسویه کنیم.

خشوعی افزود: خوشبختانه ظرف مدت 3 ماه بعد از آن هم تاکنون توانسته‌ایم نیمی از 15 میلیارد تومان استقراضی تاپیکو را برگردانیم. این کمک بسیار بزرگی به ما بود که توسط تاپیکو انجام شد و جا دارد از آقای مهندس مخدومی و آقای پاشایی بابت حمایت ویژه‌ای که در این زمینه داشتند تشکر کنم.

 

وی درباره مشکلاتی که این وام برای شرکت ایجاد کرده بود گفت: این وام ماهی 600 میلیون تومان جریمه داشت. عملا سالی 7-8 میلیارد تومان در عملکرد مالی شرکت تاثیر منفی داشت که حذف شد. در سال 98 تاثیر مثبت حل و فصل این موضوع خودش را در صورتهای مالی نشان خواهد داد.

ایشان در عین حال گفت: همه این افزایش سودآوری‌ها در شرایطی اتفاق افتاد که قیمت مواد اولیه در سال 97 حدود 3.5 برابر شد. قیمت آخال که پیش از آن هر کیلو 1200 توان بود به یکبار به 4000 تومان رسید که کار را برای ما مشکل می‌کرد اما خوشبختانه توانستیم به سوددهی برسیم.

مدیرعامل شرکت محصولات کاغذی لطیف در ادامه درباره برنامه سال 98 این شرکت گفت: طبق مصوبه جلسه بودجه سالجاری که توسط تاپیکو ابلاغ شده، تولید 19 هزار و 300 تن محصول در برنامه ماست که در حال برنامه‌ریزی برای تحقق آن هستیم. سعی داریم مشتریان خود را حفظ کنیم و برای سهامداران شرکت سودی بهتر از سود سال 97 بسازیم.

ایشان ادامه داد: سعی داریم طیف محصولات‌مان را در سال 98 متنوع‌تر کنیم که در این راستا تولید تیشوی رنگی را در دستور کار داریم که ارزش افزوده بسیاری برای شرکت ایجاد خواهد کرد.

وی افزود: برای امسال در حوزه ارتقای کیفیت محصولات هم در حال برنامه‌ریزی هستیم. آزمایش‌های جدیدی انجام داده‌ایم تا با اضافه نمودن برخی افزودنی‌های مجاز، کیفیت کششی محصولات لطیف را افزایش دهیم.

 

لینک کوتاه مطلب :
http://tappico.com/46?articleId=4720

شنبه 1398/9/2 - 14 : 2