افزایش 2 برابری سودآوری شرکت نفت پاسارگاد/ کسب سهم 23 درصدی در بازار صادراتی
1398/4/30
در مجمع عمومی عنوان شد:
افزایش 2 برابری سودآوری شرکت نفت پاسارگاد/ کسب سهم 23 درصدی در بازار صادراتی
مدیرعامل شرکت نفت پاسارگاد از افزایش حدود دوبرابری سودآوری این شرکت در سال مالی منتهی به اسفند 97 خبر داد.
به گزارش روابط عمومی تاپیکو، مهندس مسعود جبراییلی مدیرعامل شرکت نفت پاسارگاد در مجمع عمومی عادی سالانه این شرکت گفت: شرکت نفت پاسارگاد در عملکرد تلفیقی خود در سال گذشته بیش از 121 میلیارد تومان سود خالص داشت که با احتساب سود خالص 64 میلیارد تومانی سال گذشته حدود 2 برابر افزایش سودآوری داشته است.
 
وی با بیان اینکه این رشد سودآوری تا اندازه‌ای ناشی از افزایش فروش شرکت بوده است گفت: شرکت نفت پاسارگاد در سال گذشته، 2 هراز و 165 میلیارد تومان فروش داشت که نسبت به فروش هزار و 757 میلیارد تومانی سال 96 حدود 23 درصد افزایش داشته است. 
 
مدیرعامل شرکت نفت پاسارگاد همچنین سود عملیاتی شرکت نفت پاسارگاد را در سال گذشته بیش از 132 میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: این رشد حدوداً 25 درصدی در حالی اتفاق افتاده است که سود عملیاتی نفت پاسارگاد در سال گذشته بیش از 106 میلیارد تومان بوده است.
 
جبرئیلی، با اشاره به چالش‌ها و مشکلاتی که نفت پاسارگاد در سال 97 با آن روبرو بوده است، گفت: استراتژی‌هایی در سال گذشته برای بهبود عملکرد شرکت داشتیم منجر به رخ دادهای خوبی در سال 98 خواهد بود ؛ ما توانستیم در سال گذشته سهم 23 درصدی در بازار صادرات ایران را به دست آورده و علیرغم وجود رقبای بسیاری در این بازار در تلاش هستیم تا به بازارهای جدید صادراتی دیگر نیز ورود کنیم.
 
وی افزود: در طول 10 سال گذشته از بازار ترکیه دور ماندیم و عملا این بازار را از دست دادیم اما با توجه به سیاست‌هایی که در پیش گرفتیم پالایشگاه تبریز را که فعالیت کمی داشت، فعال کردیم. مشکلات تامین خوراک این واحد رفع شده است و در نظر داریم تا در ترکیه مخازن لازم را تامین و برای شروع کار که از سال آتی کلید خواهد خورد اقدام به عرضه 240 هزار تن قیر به این منطقه داشته باشیم که از طریق بنادر ترکیه کشورهای جدیدی را به منظور صادرات هدف گذاری نماییم.
 
مدیرعامل نفت پاسارگاد با اشاره به در اختیار داشتن 6 پالایشگاه در سطح کشور گفت: با توجه به پتانسیل‌های خوبی که برای تولید و فروش در نفت پاسارگاد داریم، طرح‌های توسعه ای خوبی نیز تعریف کرده‌ایم و برنامه تغییر در برخی تولیدات را نیز در دستور کار داریم.
 
مدیر امور مالی شرکت نفت پاساگارد نیز در ادامه جلسه مجمع با بیان اینکه این شرکت 37 درصد کاهش هزینه مالی در سال 97 داشته است، گفت: همچنین در سال مالی 97 موفق به تعیین تکلیف پرونده‌های مالیاتی شدیم و 480 میلیارد تومان کمتر از مقدار تشخیصی برای مالیات تعیین شد. 
وی ادامه داد، 14 میلیارد تومان وصول مطالبات سنواتی و جاری داشتیم که موجودی نقد شرکت به 560 میلیارد تومان افزایش یافت و همچینن 441 میلیارد تومان مطالبات از وزارت راه و شهرسازی را کلا وصول کردیم. 
 
مجمع عمومی شرکت نفت پاسارگاد در نهایت با تقسیم 50 درصد از سود قابل تقسیم میان سهامداران به میزان 18 تومان به ازای هر سهم موافقت کرد.

اخبار برگزیده آرشيو
سه شنبه 1398/7/2 - 11 : 12