English Website E-Mail Contact Searcg login
  Send To Friends   Save Page
       اخبار و رسانه   > تاپیکو به یک هلدینگ پیشرفته تبدیل خواهد شد/ عرضه نیمی از بنزین پالایشگاه ستاره خلیج فارس توسط تاپیکو

پیوندی خبر داد:
تاپیکو به یک هلدینگ پیشرفته تبدیل خواهد شد/ عرضه نیمی از بنزین پالایشگاه ستاره خلیج فارس توسط تاپیکو

ارسال شده در : پنجشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۵          |          تعداد بازدید : 2541

در طرح تجهیز نیروی انسانی 30 تا 35 نفر از فارغ التحصيلان دانشگاهی جذب خواهند شد و تحت آموزش های کلاسیک، حرفه‌ای و حتی در صورت نیاز به سفر خارج از کشور جهت کسب تخصص لازم، قرار خواهند گرفت.

مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تأمین با بیان این مطلب، درباره برنامه‌ریزی‌های انجام شده برای آینده تاپیکو افزود: ایجاد زیرساخت‌های لازم برای یک هلدینگ مدرن و پشرفته اولین برنامه کاری شرکت تاپیکو است که برای ایجاد این زیرساخت‌ها نیازمند تنظیم ساختار سازمانی با ماموریت‌های مرتبط با یک هلدینگ پیشرفته هستیم، همچنین در راستای تحقق این موضوع و بررسی فنی و اقتصادی برای پروژه‌های آینده، دپارتمان مهندسی، بازرگانی آموزش را ایجاد خواهیم کرد.

پیوندی ادامه داد: بستر سازی تمامی موارد فوق نیازمند ایجاد فضایی مناسب برای پیاده کردن برنامه ها است به همین دلیل به دنبال یک ساختمان جدید بودیم که شستا یکی از ساختمان هایش را در اختیارما قرار داد، تا آبان ماه سال آینده تاپیکو جدید در این محل مستقر خواهد شد.

وی با بیان اینکه برای اداره این بنگاه اقتصادی نیازمند نیروی انسانی حرفه ای هستیم، ادامه داد: طبق هماهنگی انجام شده با دکتر ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و دکتر نوربخش مدیر عامل سازمان تأمین اجتماعی حدود 30 تا 35 نفراز نخبگان دانشگاهی کشور را در طرح تجهیز نیروی انسانی تاپیکو به کارخواهیم گرفت. این افراد با نظارت مستقیم بنده، حدود دو سال تحت آموزش‌های کلاسیک و حرفه‌ای قرار خواهند گرفت وحتی اگر نیاز باشد به خارج از کشور برای گذران دوره آموزشی اعزام خواهند شد.

 

پروژه های نیمه تمام تا 18 ماه آینده به اجرا در خواهند آمد

مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تأمین گفت: یکی از اولویت های شرکت تاپیکو اتمام پروژه های نیمه تمام و در دست اجرا است، به عقیده من 18 ماه زمان لازم است تا این پروژه ها به اتمام برسند.

پیوندی با بیان اینکه 49 درصد از پروژه عظیم پالایشگاه ستاره خلیج فارس متعلق به تاپیکو است گفت: این پروژه زمانی از دید ما نهایی می شود که محصولاتش صادر و وارد بازار داخلی شود.

وی افزود: پروژه بارز کردستان هم تا پایان اسفند یا نیمه اول 96 به اتمام خواهد رسید، همچنین پروژه متانول مرجان در سال آینده به پایان می رسد که با این اتفاق 500 هزار تن به تولید تاپیکو اضافه خواهد شد و پروژه ایلام تا اوایل سال 97 اتمام می رسد که شرکت تاپیکو در آن سهم دارد.

مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تأمین بیان داشت: ظرفیت جدیدی به تولید تاپیکو در یکسال و نیم آینده اضافه خواهد شد.

 

پروژه پتروالفین فناوران و افزایش ظرفیت پروپیلن

پیوندی درباره پروژه‌های اصلی که شرکت تاپیکو به تازگی آنها را شروع خواهد کرد، گفت: پروژه پتروالفین فناوران یکی از مهمترین پروژه هایی است که 60 درصد آن متعلق به ماست و به زودی در ماهشهر اجرا خواهد شد.

وی ادامه داد: باتوجه به اینکه ما هم اکنون یک میلیون تن متانول در شرکت فناوران خود تولید می‌کنیم، سال آینده با شروع فعالیت‌های پروژه مرجان 500 هزار تن دیگر به میزان متانول اضافه خواهد شد، از آنجایی که ما خوراک لازم و کافی را داریم، فاز دوم پروژه تبدیل متانول به پروپیلن شروع خواهد شد؛ همچنین یوتیلیتی مورد نیاز نیز از پتروشیمی فجر 2 قابل تأمین خواهد بود.

مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تأمین تصریح کرد: بنابراین میزان ظرفیت پروپیلن کشور بسیار سریع افزایش خواهد یافت.

پیوندی با بیان اینکه پروژه پتروالفین سیراف را مشابه پتروشیمی شازند طراحی کرده‌ایم، افزود: پروژه طوری طراحی خواهد شد که نفت مستقیم وارد کوره الفین شده و محصولات پلی‌الفینی حاصل شود، همچنین تبدیل نفت به بنزین یورو 5 را در برنامه کاری خود داریم البته مطالعات این دو پروژه کاملا استاندارد و طبق قوانین علمی خواهد بود.

ظرفیت متانول کشور به 10میلیون تن افزایش خواهد یافت

پیوندی در ادامه خاطرنشان کرد: پروژه پتروالفین فناوران طی دو سال آینده( 97) 5.3 میلیون تن به متانول کشور اضافه خواهد کرد، این در حالی است که در حال حاضر میزان متانول کشور 5 میلیون تن است و حداکثر تا سال 97 به یکباره 5میلیون تن دیگر به این ظرفیت اضافه خواهد شد.

مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تأمین ادامه داد: پروژه متانول کاوه آماده است، متانول مرجان 80 درصد پیشرفت داشته و سال آینده به تولید خواهد رسید وپروژه متانول بوشهر سال آینده به اتمام خواهد رسید.

پیوندی با تاکید بر اینکه باید فرهنگ تبدیل متانول به پروپیلن افزایش دهیم، گفت: پتروالفین فناوران در این زمینه پیش قدم شده است.

 

سبد محصولات تاپیکو سنگین و پر از محصولات پالایشگاهی است

وی بیان داشت: به سبد محصولات تاپیکو محصولات پالایشگاهی اضافه خواهد شد؛ حداقل روزانه 18 میلیون لیتر بنزین یورو 4 ، دیزل با استاندارد یورو و گاز مایع خواهیم داشت.

پیوندی با توجه به اینکه اکثریت تولید قیر ایران و روغن موتور جز پالایشگاه اصفهان در اختیار شرکت تاپیکو است، افزود: پالایشگاه های تبریز، تهران، بندرعباس، شازند در اختیار شرکت تاپیکو است و سبد محصولات ما انواع محصولات سنگین و سوختی کامل را در بر دارد.

وی ادامه داد: تاپیکو تنها هلدینگی است که  در تمام پتروشیمی های ایران حضور دارد، در جم، شازند، اراک، مارون و 8.5 درصد هولدینگ خلیج فارس در اختیار تاپیکو است، همچنین شرکت های اصلی چون خراسان، فناوران، آبادان نیز در اختیار تاپیکو می باشد.

پیوندی در مورد سهام تاپیکو در بورس نیز گفت: برای بالا و پایین ‌رفتن سهام تاپیکو دلیل فنی وجود ندارد اما از آنجایی که تاپیکو دارای سبد کالایی وسیع است و در همه پتروشیمی‌های حضور دارد سریعا تحت تاثیر حوادث سنگین قرار نمی‌گیرد.

 

ایجاد برند پمپ بنزین های کشور

مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تأمین ادامه داد: از آنجایی که شرکت پرسی ایران گاز (توزیع گاز مایع کشور) در اختیار ماست، افزود: به دنبال ایجاد برند پمپ بنزین هایی دارای استانداردهای یورو در کشور هستیم، چرا که مواد اولیه را داریم بنابراین می توانیم زنجیره را تا باک بنزین اتومبیل ها پیش برده و ارزش افزوده داشته باشیم.

پیوندی افزود: شرکت ما برند پرسیران را برای تولید پمپ بنزین اخذ کرده و در لوگوی خود از تصویر یوز اصیل ایرانی استفاده کرده ایم.

 

فاز یک ستاره خلیج فارس امسال بنزین خواهد داشت

مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تأمین گفت: سعی شده تا فاز 1 پالایشگاه ستاره خلیج فارس تا پایان امسال بنزین داشته باشد، فاز 2و 3 تا پایان سال 96 به اتمام خواهد رسید، ستاره خلیج فارس فراتر از یک پروژه بنگاهی ملی است و مشکلات کشور را حل می کند چرا که منجر به تأمین خودکفایی بنزین با استاندارد یورو 4 خواهد شد.

پیوندی ادامه داد: پالایشگاه ستاره خلیج فارس در دنیا منحصر به فرد است و طراحی خاص خود را دارد در حالی که بسیاری از پالایشگاه های دنیا بر اساس نفت خام کار می کنند علاوه بر این، این پالایشگاه در کنار خوراک کنار خلیج فارس بوده و مشکل بنیادی ندارد.

 

برای اولین بار بزرگترین کشتی حمل فراورده های نفتی جهان در بنادر کشور پهلو گرفت

مدیرعامل تاپیکو گفت: برای اولین بار بزرگترین کشتس حمل فراورده های نفتی جهان برای حمل محموله قیر شرکت پاسارگاد که در اختیار شرکت تاپیکو است در بنادر کشور پهلو گرفت؛ این محموله 37 هزار تنی بوده و به طور نقدی با ارزش حدود 37 میلیارد تومان معامله شده است، مقصد آن سنگاپور و مالزی بوده، این اتفاق دو هفته پیش انجام شده است.

پیوندی همچنین با اشاره به روند عرضه ارز در بازار با بیان اینکه ارز پتروشیمی در جریان تحریم‌های تحمیلی، یکی از سیستم های کنترل کننده سیستم ارزی کشور بود، گفت: هم‌اکنون که با شما صحبت می‌کنم جلسه‌ای با حضور برخی از مسئولان پتروشیمی زیرمجموعه تاپیکو و بازرس ویژه من و برخی از مسئولان بانک مرکزی برای فروش ارز شرکت پتروشیمی فناوران در حال برگزاری است و این کار در سطح تمامی شرکتهای عضو هلدینگ تاپیکو بصورت منظم انجام می‌شود.

وی تصریح کرد: شرکت‌های پتروشیمی می‌توانند در ثبات نرخ ارز در بازار موثر واقع شوند و شرکت‌های پتروشیمی زیرمجموعه تاپیکو نیز سعی دارند در این زمینه پیشگام باشند.

درصدد راه اندازی شرکت بزرگ بازرگانی متمرکز هستیم

مدیرعامل تاپیکو در ادامه در خصوص وضعیت صادرات شرکتهای پتروشیمی عضو هلدینگ تاپیکو، با بیان اینکه هم‌اکنون این شرکت‌ها خودشان محصولات خود را صادر می‌کنند، گفت: در حال حاضر صادرات را خود شرکت‌ها انجام می‌دهند و در صورتی که تمام سهام داران تاپیکو علاوه بر تأمین اجتماعی و شستا که سهم 84 درصدی دارد باقی سهام داران یعنی همان 16 درصد باقی متقاعد شوند قطعا یک شرکت بازرگانی مستقلی تشکیل و از طریق آن صادرات را انجام خواهیم داد، به شرط اینکه منافع ما تأمین شود وارد سیستم خواهیم شد.

وی با بیان اینکه تاپیکو تفاوت بسیار زیادی با سایر شرکت ها دارند، افزود: ذی نفعان ویژه تاپیکو باعث تفاوت آن شده‌اند چرا که منابع مالی تاپیکو حق بیمه، بیمه شدگان کل کشور است که زیر چتر تأمین اجتماعی هستند و در ماه حقی را در قلک این سازمان می ریزند البته در این بین گروهی هم خویش فرما هستند.
نظرسنجی

نقش وب سایت شرکت سرمایه گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تامین در امر اطلاع رسانی را چگونه ارزیابی مینمایید؟

   : عالی
   : خوب
   : متوسط
   : ضعیف
خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت آخرین اخبار شرکت سرمایه گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تامین با ما همراه شوید.

newsletter

کلیه حقوق این مجموعه محفوظ و متعلق به شرکت سرمایه گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تامین میباشد.
طراحی و پیاده سازی : آروین رسانه
login