English Website E-Mail Contact Searcg login
  Send To Friends   Save Page
       اخبار و رسانه   > پتروشیمی فناوران تندیس نقره‌ای نخستین دوره جایزه ملی مدیریت انرژی را دریافت کرد

پتروشیمی فناوران تندیس نقره‌ای نخستین دوره جایزه ملی مدیریت انرژی را دریافت کرد

ارسال شده در : چهارشنبه ۱۸ شهريور ۱۳۹۴          |          تعداد بازدید : 1472

نخستین دوره جایزه ملی مدیریت انرژی دیروز دوشنبه 26 مرداد ماه 94 با معرفی شرکت ها Ùˆ سازمان‌های برتر در حوزه مدیریت مصرف انرژی برگزار شد.

در این مراسم که با حضور روسای سازمان های ملی استاندارد، گسترش و نوسازی صنایع ایران، مدیریت صنعتی و مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت کشور برگزار شد، شرکت های کویر تایر، پتروشیمی فناوران و سیمان لامرد موفق به دریافت تندیس نقره از داوران این جایزه ملی شدند.

همچنین سیمان زاوه تربت، نیروگاه شازند، پتروشیمی خراسان، پتروشیمی مارون، پگاه آذربایجان شرقی و پالایش نفت بندرعباس تندیس برنزین این جایزه را از آن خود کردند. در این دوره هیچ شرکتی موفق به کسب امتیاز لازم برای دریافت تندیس طلایی نشد؛ ضمن اینکه گواهینامه های عملکرد فنی، بهبود عملکرد و سیستم مدیریت انرژی به 9 شرکت فعال در این سه بخش اعطا شد.

هیأت ارزیابی جایزه همچنین بخاطر تشویق بیشتر مدیران به صرفه جویی در شدت مصرف انرژی ، محسن کارگر از پالایش نفت بندر عباس، آذر رحیمی از پتروشیمی خراسان و ناصر شفیعی از لاستیک یزد را به عنوان مدیران برتر انرژی کشور معرفی کرد.هم اکنون شدت مصرف انرژی در ایران بر اساس ارزیابی ها 39/6 واحد است، در حالیکه در بسیاری از کشورهای جهان این شاخص زیر یک است و در ژاپن و آلمان 73/0و در ترکیه 32/1 است که نشان دهنده نسبت برق مصرف شده به ازای ارزش افزوده تولید شده است.در سالهای قبل برخی کشورها شدت انرژی بالا را با اصلاح گسترده ساختارهای صنعت از طریق سرمایه گذاری در کاهش مصرف یا افزایش ارزش افزوده جبران کرده اند که چین نمونه بارز آن است و در حال حاضر شدت مصرف خود را به 75/4کاهش داده است.

همچنین میانگین جهانی سهم مصرف انرژی در صنعت 29 درصد است که این شاخص در ایران 25 درصد ارزیابی شده، درحالیکه در چین 48 درصد، هند 34 درصد، ترکیه 32 درصد کانادا و ژاپن 28 درصد است.

ارزیابی ها نشان می دهد شاخص بهره وری انرژی ایران در سالهای 1378 تا 1391 رو به کاهش بوده و این میزان در سال 1391 به 500 هزار ریال به ازای یک بشکه نفت خام رسیده که کمترین حد خود در دوره 14 ساله ارزیابی این شاخص است.

دکتر سیدرضا نوروز زاده رئیس سازمان گسترش Ùˆ نوسازی صنایع ایران در این مراسم با بیان این Ú©Ù‡ برخلاف کشورهای دیگر در ایران بخش خانگی انرژی بیشتری مصرف Ù…ÛŒ کند تا بخش صنعت گفت: کسب مقام اول منطقه طبق چشم‌انداز Û±Û´Û°Û´ محقق نمی‌شود، مگر اینکه در توزیع انرژی مدیریت خوبی داشته باشیم‌.

ÙˆÛŒ ادامه داد: شدت انرژی در کشور ما 3/6درصد است در حالی Ú©Ù‡ در کشورهای دیگر این رقم بسیار پایین‌تر است Ùˆ وظیفه ما است Ú©Ù‡ در این زمینه تلاش کنیم Ùˆ علت اینکه نمی‌توانیم با کشورهای تولیدکننده رقابت کنیم، این است Ú©Ù‡ شدت انرژی در این کشورها پایین‌تر است.

ÙˆÛŒ تصریح کرد: اگر در کنار واحدهای تولیدی، واحدهای تحقیق Ùˆ توسعه هم ایجاد شود Ù…ÛŒ‌توانیم با جهان رقابت بکنیم Ùˆ این در حالی است Ú©Ù‡ واحدهای تولیدی Ú©ÙˆÚ†Ú© واحد R&Dندارند اما Ù…ÛŒ‌توانند مشترکاً با واحدهای Ú©ÙˆÚ†Ú©‌تر این واحد را تأسیس کنند.

نوروززاده افزود: آنچه مطرح است چگونگی مصرف انرژی است و وظیفه ماست که در این زمینه تلاش کنیم و جایگاهی در این زمینه داشته باشیم.

 

 
نظرسنجی

نقش وب سایت شرکت سرمایه گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تامین در امر اطلاع رسانی را چگونه ارزیابی مینمایید؟

   : عالی
   : خوب
   : متوسط
   : ضعیف
خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت آخرین اخبار شرکت سرمایه گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تامین با ما همراه شوید.

newsletter

کلیه حقوق این مجموعه محفوظ و متعلق به شرکت سرمایه گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تامین میباشد.
طراحی و پیاده سازی : آروین رسانه
login