English Website E-Mail Contact Searcg login
  Send To Friends   Save Page
       اخبار و رسانه   > مدیرعامل تاپیکو در جمع خبرنگاران دستآوردهای این هلدینگ را در یکسال گذشته تشریح کرد

نشست خبری مهندس محمد حسن پیوندی مدیرعامل تاپیکو؛
مدیرعامل تاپیکو در جمع خبرنگاران دستآوردهای این هلدینگ را در یکسال گذشته تشریح کرد

ارسال شده در : سه شنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۶          |          تعداد بازدید : 936

نشست خبری مهندس محمد حسن پیوندی مدیرعامل تاپیکو با موضوع تشریح دستاوردهای یکساله این هلدینگ دوشنبه ۹ مرداد ۹۶ در مجموعه فرهنگی تلاش برگزار شد.

 

 

مهندس پيوندي در جمع خبرنگاران ضمن تشریح کامل روند دستآوردها از عملکرد هلدينگ تاپيكو در ادامه گفت، شرکت سرمایه گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تامین (تاپیکو) از سبد محصولات متنوعي برخوردار است كه اكثر اين شركتها غيرمديريتي هستند و اين نشان مي دهدكه تاپيكو از هر تنش اقتصادي به دور است.

 

 

به گزارش روابط عمومی هلدینگ تاپیکو، وی یکی از مزیت های هلدینگ تاپیکو را حضور در سهام تمامی پتروشیمی‌های کشور دانست و افزود: ‌به جز هلدینگ نفت و گاز پارسیان در تمام پتروشیمی‌های کشور سهم داریم و حتی در هلدینگ خلیج فارس سهمی 8.5 درصدی متعلق به تاپیکو است. به گفته وی، با توجه به این موضوع سبد کاملی از محصولات در پاپیکو تولید می‌شود که سودآوری شرکت را تضمین می‌کند.

 

 

پیوندی ادامه داد: با توجه به این موضوع پرتفوی مطمئن و متنوعی در تاپیکو وجود دارد که وظیفه ما این است تا از این پتانسیل با بالا بردن کیفیت نهایت استفاده را داشته باشیم.

 

 

مدیرعامل هلدینگ تاپیگو در پی نشست مطبوعاتی در مجموعه فرهنگی تلاش ضمن اشاره به اینکه تاپیکو بعنوان بزرگترین شرکت بورسی خواهد شد در ادامه بیان داشت، سرمایه فعلی این مجموعه 4350 میلیارد تومان است که با افزایش سرمایه 3800 میلیارد تومانی از محل مطالبات وآورده این رقم به 8150 میلیارد تومان خواهد رسید.

 

مهندس پیوندی بیان داشت، بزرگترین افزایش سرمایه تاریخ بورس را در این شرکت اجرا خواهیم کرد که طی آن 3800 میلیارد تومان به سرمایه هلدینگ تاپیکو اضافه خواهد شد به این ترتیب این شرکت بزرگترین شرکت بورس خواهد بود.

 

در ادامه وی با بیان اینکه شرکتهای پتروشیمی باید در مسیر توسعه و تولید همکاری های خود در زمینه های مختلف افزایش دهند گفت، باید برای حفظ ارزش افزوده در کشور و جلوگیری از فساد، بازرگانی مشترکی برای صادرات محصولات پتروشیمی ایجاد شود که در حال حاضر مشکلاتی در خصوص صادرات پتروشیمی در شرکت‌ها از گذشته وجود دارد که برای حل آن لزوم ایجاد بازرگانی مشترک ضروری است.

 

پیوندی افزود: اما برای ایجاد بازرگانی مشترک ابتدا استراتژی ما این است که یک بازرگانی واحد برای تاپیکو تشکیل شود و سپس بازرگانی هلدینگ‌ها با هم یک واحد منسجم ایجاد کنند. وی با بیان اینکه با خصوصی‌سازی واحدهای مختلف از هم جدا شدند، گفت:‌ با ایجاد رابطه بین این واحدها باید یک پتروشیمی قدرتمند در ایران ایجاد شود که با این کار می‌توانیم ارزش افزوده را در کشور حفظ کنیم.

 

پیوندی با اشاره به اینکه در ابتدای کار به عنوان مدیرعامل این شرکت سه اولویت در دستور کار قرار گرفت، افزود: در ابتدا اصلاح ساختار سازمانی تاپیکو مورد توجه بود زیرا متناسب با ماموریت‌هایش نبود؛ و ساختار سازمانی جدید بر مبنای 4 معاونت برنامه‌ریزی، پروژه‌ها، امور شرکت‌ها و منابع مالی و فاینانس طراحی شد.

 

به گفته مدیرعامل تاپیکو، یکی از مهم‌ترین مزایای این هلدینگ این است که هیچ پتروشیمی خوراک مایعی در آن وجود ندارد و همگی مربوط به خوراک گاز است.

 

مدیرعامل تاپیکو به پروژه پترو الفین فناوران در ماهشهر نیز اشاره کرد و افزود: ۶۰ درصد این پروژه در اختیار تاپیکو قرار دارد که قرار است گاز را به پلی‌الفین تبدیل کند اما از آنجا که خوراک کافی برای تولید ۵۰۰ هزار تن پلی پروپیلن اکنون در اختیار داریم بنابراین به جای سرمایه‌گذاری در بخش متانول این پروژه ابتدا بخش پلی‌پروپیلن آن را راه‌اندازی می‌کنیم و در صورت نیاز متانول نیز به بهره‌برداری خواهد رسید.

 

 

در ادامه وی افزود: در ساخت این پروژه از فناوری که شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی برای تبدیل متانول به پروپیلن مورد مطالعه قرار داده است نیز استفاده خواهد شد.

 

مهندس پیوندی افزود، با این کار توسعه صنایع پایین دستی افزایش می‌یابد زیرا کلید توسعه این بخش پروپیلن و دسترسی به فناوری است.

 

مدیرعامل تاپیکو  تصریح کرد: توسعه پروپیلن در کشور باید مورد توجه قرار گیرد زیرا اکنون ۶ میلیون تن اتیلن در کشور تولید می‌شود اما تنها حدود یک میلیون تن پروپیلن در ایران وجود دارد.

 

 

وی به پتروشیمی آبادان به عنوان اولین پتروشیمی خاورمیانه اشاره کرد و گفت:‌ تامین منابع مالی برای مدرن‌سازی این پتروشیمی در دستور کار ما قراردارد که با توجه به ایجاد منطقه آزار اروند و وجود زمین در این منطقه شاهد پیشرفت‌های خوبی خواهیم بود.

 

مدیرعامل تاپیکو به پروژه متانول مرجان اشاره کرد و گفت:‌ با بهره‌برداری از این پروژه در سال 97، 500 هزار تن به مجموعه تولید هلدینگ افزوده می‌شود. در این پروژه از تکنولوژی های MTO یا MTP برای تبدیل متانول به پروپیلن استفاده خواهد شد، مشکلات تکنولوژی MTP در این چند سال برطرف شده و چندین واحد در چین راه اندازی شده است و همچنین  یو او پی (UOP) انگلستان نیز آمادگی دارد تکنولوژی MTO را به ایران منتقل کند و در ادامه نیز یادآور شد، نسبت به MTP  ارزش افزوده بالاتری دارد زیرا از درصد تبدیل متانول به اتیلن و پروپیلن بالاتری برخوردار است.

 

 

مدیرعامل تاپیکو با اشاره به سهم 49 درصدی این هلدینگ در پالایشگاه ستاره خلیج فارس افزود: این پالایشگاه در صورت بهره‌برداری کامل دو مشکل بزرگ کشور را حل خواهد کرد. وی افزود: با بهره‌ برداری از ستاره خلیج فارس مشتری دائمی برای میعانات گازی 9 فاز پارس جنوبی خواهد بود که می‌تواند ارزش افزوده هیدروکربوری را در داخل کشور حفظ کند.

 

پیوندی دومین مزیت بهره‌برداری از پالایشگاه ستاره خلیج فارس را خودکفایی در تولید بنزین و جلوگیری از واردات دانست و افزود: برای بهره‌برداری از فاز اول ستاره خلیج فارس با مشارکت سهامداران 300 میلیون تومان اوراق سلف تضمین شد و امیدواریم با پیگیری‌ها تا سال آینده این پروژه تکمیل شود.
نظرسنجی

نقش وب سایت شرکت سرمایه گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تامین در امر اطلاع رسانی را چگونه ارزیابی مینمایید؟

   : عالی
   : خوب
   : متوسط
   : ضعیف
خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت آخرین اخبار شرکت سرمایه گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تامین با ما همراه شوید.

newsletter

کلیه حقوق این مجموعه محفوظ و متعلق به شرکت سرمایه گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تامین میباشد.
طراحی و پیاده سازی : آروین رسانه
login