چهارشنبه 1398/4/26 - 54 : 14

پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس

میزان پیشرفت
% 99
پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس
معرفی پروژه
مدرن‌ترین پالایشگاه خاورمیانه در سال ۱۳۸۵ در مساحتی حدود ۷۳۰ هکتار در ۲۵ کیلومتری غرب بندرعباس کلید خورد. خوراک این پالایشگاه از طریق خط لوله‌ای به طول ۳۸۸ کیلومتر و به قطر ۹۰ سانتی‌متر با ظرفیت دریافت ۵۰۰ هزار بشکه تأمین می‌شود که از مناطق سخت‌گذر استان‌های بوشهر، فارس و هرمزگان می‌گذرد.
 
تأمین آب این پالایشگاه از طریق تاسیسات آبگیری از سطح دریا به مساحت سه هکتار و به ظرفیت ۲۰۰ هزار مترمکعب در ساعت با دو خط لوله ۲۲۰ سانتی‌متری و به طول ۶ کیلومتر انجام می‌شود که دومین آبگیر بزرگ کشور محسوب می‌شود و برق موردنیاز پالایشگاه به وسیله هفت دستگاه توربین بخار تأمین و با برق سراسری با دیماند ۲۵ مگاوات ساعت پشتیبانی می‌شود.
 
حفظ و استمرار عملیات برداشت گاز از میدان مشترک پارس جنوبی، کاهش آلاینده‌های زیست محیطی و تضمین خودکفایی کشور در تامین فرآورده‌های راهبردی انرژی مانند بنزین، نفت‌گاز، گاز مایع، هیدروژن، گوگرد و سوخت جت و توجه به تولید و صادرات محصولات ایجاد اشتغال پایدار در استان هرمزگان از مهم‌ترین اهداف این ابرپروژه پالایشی در کشور بوده است.
 
عنوان بزرگ‌ترین پالایشگاه میعانات گازی دنیا و نخستین در خاورمیانه، استفاده بیش از ۷۰ درصد از تجهیزات تولیدی صنایع داخلی، نزدیک به ۱۰۰ درصد اجرا از سوی نیروهای داخلی، ۹۵ درصد راه‌اندازی‌های داخلی، جوان‌ترین نیروی انسانی دخیل در اجرا، آثار زیست‌محیطی با تولید فرآورده‌های باکیفیت، تقویت قدرت دیپلماسی و رکوردهای بی‌نظیر در راه‌اندازی از جمله ویژگی‌های بارز ستاره خلیج فارس به شمار می‌رود که این طرح عظیم را به یک طرح ملی تبدیل کرده است.
 
میزان تولید :
در حال حاضر با افتتاح فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس، روزانه ۴۵ میلیون لیتر بنزین یورو ۵ در این پالایشگاه تولید می شود که مطابق با ۵۰ درصد بنزین مصرفی در کشور است. 
تولید روزانه ۱۲ میلیون لیتر نفت‌گاز و نفت سفید و ۳ میلیون لیتر فرآورده گاز مایع از دیگر دستاوردهای راه‌اندازی فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس است که با راه‌اندازی آن کشورمان را می‌توان جزو صادرکنندگان بالقوه بنزین و یک قطب اثرگذار برای این فرآورده و سایر فرآورده‌های پالایشی در منطقه محسوب کرد.
 
سهامداران اصلی پروژه :
گروه تاپیکو با 49 درصد، شرکت ملی پالایش و پخش با 17.9 درصد و سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی نفت 33.1 درصد
 
مزیت های کلی پروژه عبارتند از :
1- تولید روزانه 36/8 میلیون لیتر بنزین یورو 4 با کیفیت روز اروپا
2- خودکفایی کشور در واردات بنزین
3- موقعیت مطلوب صادراتی به دلیل نزدیکی به بنادر جنوبی
4- قابلیت توسعه فاز 4 (صرفه جویی در سرمایه گذاری برای یوتیلیتی مورد نیاز فاز 4 با توجه به موجود بودن زیرساخت های لازم)
5- امکان توسعه طرح­های پایین دستی پتروشیمی مانند PDH
6- استفاده از خوراک میعانات گازی و تولید فرآورده­های 100 % سبک
7- امکان استفاده از ظرفیت معافیت مالیاتی 7 ساله در صورت استقرار در منطقه ویژه اقتصادی خلیج ­فارس
 
آخرین برآورد تاریخ اتمام پروژه:
 
 
تاریخ بهره برداری پروژه:
فاز 1 این پروژه در اردیبهشت 96 و فاز 2 در تیرماه 97 و فاز سوم این پروژه در سوم بهمن ماه 1397 با حضور ریاست محترم جمهوری به بهره برداری رسید.