شركت سرمایه‌ گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تامین (تاپیکو)، یكی از شركت‌های وابسته به شركت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) است كه تاکنون بسیاری از مراحل رشد و توسعه را به سرعت پشت سر گذاشته است. سنگ بنای اولیه این شركت  با سرمایه 10 میلیون ریال در سال 1381 گذاشته شده و اكنون جمع ارزش دارایی‌هایش به بالغ بر 300 هزار میلیارد ریال می‌رسد.
 
تاپیکو با دراختيار داشتن 60 شركت مديريتی و وابسته اصلی در صنايع نفت، گاز، پتروشيمی، صنایع لاستيك و سلولزی، سهم قابل توجهی در توليد و اشتغال كشور دارد. هم اکنون بیش از 16 هزار و پانصد نفر بطور مستقیم در مجموعه شرکت‌های عضو هلدینگ تاپیکو مشغول به کار هستند. همچنین تنوع بالای محصولات توليدی در شركت‌های این گروه بخصوص توليد 10 محصول از 12 محصول پتروشيمی در شاخص جهانی محصولات پتروشيمی (آيپكس)، اين شركت را در رده يكی از شركت‌های متنوع در سطح بین المللی قرار داده است.  
 
با اتكاء به ذخایر عظیم نفت و گاز و نیروی انسانی متخصص در كشور،  رویكرد هیات مدیره تاپیكو توسعه سرمایه‌گذاری در حوزه‌های جذاب زنجیره ارزش صنعت نفت و گاز و پتروشیمی بوده و از گسترش روابط موثر و برد برد با شركت‌های معتبر داخلی و بین المللی در حوزه سرمایه‌گذاری‌های مشترك، تامین مالی و سایر پیشنهادات ارزشمند و همكاری‌های موثر استقبال می نماید.