پروژه های در دست انجام تاپیکو

در سال 1383، با مشارکت پتروشیمی کشور در بخش خصوصی شرکت پتروشیمی باختر به عنوان شرکت مادر جهت اجرای پروژه احداث خط لوله اتیلن غرب به طول 2200 کیلومتر از مبدا عسلویه تا مهاباد و ایجاد چندین واحد پتروشیمی در امتداد این خط لوله تاسیس گردید.

اجرای این طرح به وزارت نفت واگذار گردید تا با مشارکت بخش خصوصی نسبت به احداث و بهره برداری از واحدهای پتروشیمی در استان های غرب کشور اقدام نماید.

 

اهداف راه اندازی طرح عبارتند از :

1- ایجاد ارزش افزوده بر گاز طبیعی به عنوان ماده خام

2- تولید محصولات با ارزش جهت مصرف در بازارهای داخلی و صادرات به بازارهای خارجی

3- جبران عقب ماندگی های استان ها و مناطقی که شاخص های توسعه آنها زیر شاخص میانگین کشور است

4- تحرک بخشی به فرآیند تولید در مناطق کمتر توسعه یافته

5- اشتغال زایی در مناطق مزبور

6-ارتقای فن آوری در بخش پتروشیمی

 

ماموریت اصلی شرکت عبارت است از :

1- تشویق و تسهیل امر سرمایه گذاری بخش خصوصی داخلی و خارجی جهت سرمایه گذاری در طرح های پتروشیمی و سایر طرح ها و واحدهای تولیدی

2- مدیریت و نظارت بر اجرای طرح های در دست اجرا

3- مدیریت و نظارت بر واحدهای تولیدی پس از دوران بهره برداری

4- مشارکت با بخش خصوصی فعال داخلی و خارجی در جهت ایجاد و راه اندازی واحدهای تولیدی در بخش صنایع پایین دستی

5- جذب تکنولوژی های روز دنیا

 

سهامداران اصلی طرح :

گروه تاپیکو با 4.5 درصد، کاوش صنعت سپید با 45.5 درصد، صنعتی نوید زر شیمی با 17 درصد، پیشتاز شیمی ماهان با 15 درصد، گروه پتروشیمی تابان فردا با 13.3 درصد، سرمایه گذاری صندون بازنشستگی کشوری با 4.5 درصد و سایر سهامداران 0.2 درصد

 

طرح های در دست اجرای پتروشیمی باختر :

پتروشیمی اندیمشک : مجموعه پلیمرهای خاص

پتروشیمی میاندوآب : پلی اتیلن سنگین با ظرفیت 175 هزار تن سالانه

پارس فنل : اتیلن گلایکول ها با ظرفیت 554 هزار تن سالانه

دی پلیمر آرین : متانول با ظرفیت 1650 هزار تن سالانه

رایان پلیمر پویا : پلی اتیلن سنگین با ظرفیت 500 هزار تن سالانه

 
مزیت های کلی طرح عبارتند از :
1- جذابیت بالای بازار الفین ها و متانول ها
2- دسترسی به خوراک گازی اتان و متان
 
 
آخرین برآورد تاریخ اتمام پروژه و آخرین درصد پیشرفت فیزیکی:

 

طرح فراگیر پالایشی سیراف با ظرفیت ۴۸۰ هزار بشکه در روز به عنوان بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی در دنیا شناخته می شود. این طرح با هدف جلوگیری از خام فروشی میعانات گازی، ایجاد ارزش افزوده، اشتغال‌زایی و تضمین تولید حداکثری از میدان گازی پارس جنوبی در قالب هشت پالايشگاه ميعانات گازي مستقل هر يك به ظرفيت ۶۰ هزار بشكه در روز با الگوي فرآيندي مشابه در منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس جنوبي (سايت 2 - كنگان) بین فازهای ۱۳ و ۱۹ توسط شركت‌هاي واجد شرايط بخش‌ خصوصي احداث خواهد شد.
 
در این رابطه «شرکت زیرساخت فراگیر پالایشی سیراف» در سال ۱۳۹۳ با هدف انجام فاز توسعه طرح (Project Development) شامل طراحی مهندسی پایه، خرید تکنولوژی، اخذ مجوزهای قانونی از مراجع دولتی ذیربط و همچنین مذاکره با بانک ها و بیمه ها و شرکت های پیمانکاری برای اجرای پروژه در قالب EPC+F و مدیریت بر اجرای قرارداد EPC  و همچنین مدیریت و هماهنگی بین پالایشگاه‌های هشت‌گانه در زمان ساخت، راه اندازی و بهره برداری تأسیس گردید و عملیات اجرایی طرح از خردادماه ۱۳۹۴ آغاز گردیده است.
مجموع تولید سالانه پالایشگاه های هشت گانه سیراف عبارت است از ۰.۵ میلیون تن گاز مایع تصفیه شده، ۴.۵ میلیون تن نفتای سبک تصفیه شده، ۷.۰ میلیون تن نفتای سنگین تصفیه شده، ۳.۶ میلیون تن سوخت جت و ۴.۰ میلیون تن نفت گاز (مطابق با استاندارد یورو ۵) می باشد.
 
با توجه به قرارگیری سایت مابین فازهاي ۱۳ و ۱۹ پارس جنوبي، دسترسی ارزان قیمت به خوراک (میعانات گازی) به دلیل کاهش هزینه‌های انتقال و پمپاژ، گاز طبیعی به عنوان سوخت، بندر جهت صادرات فرآورده‌ها، شبکه برق و آب دریا فراهم گردیده و این موارد منتهی به کاهش هزینه‌های سرمایه گذاری ثابت طرح به میزان ۱ میلیارد دلار شده است. از دیگر مزایای این پروژه معافیت ۱۰ ساله مالیات بر درآمد، معافیت مالیات بر ارزش افزوده و تخفیف در خوراک میعانات گازی به میزان ۵ درصد فوب خلیج فارس است.
 
یکی از پالایشگاه های 8 گانه این طرح در اختیار شرکت سرمایه گذاری نفت و گاز وپتروشیمی تأمین (تاپیکو) می باشد.
 
سهامداران اصلی پروژه :  تاپیکو100 درصد
 
مزیت های کلی پروژه عبارتند از :
1- مطلوبیت مکانی سیراف به دلیل دسترسی به آبگیر فازهای پارس جنوبی، نزدیکی به محل تامین خوراک و اسکله صادراتی
2- معافیت مالیاتی 10 ساله
3- کاهش هزینه سرمایه گذاری به دلیل تامین مشترک برخی از زیرساخت ها مانند شیریت سازی گاز، تولید آب شیرین، تانک های ذخیره خوراک، ایستگاه های تقلیل فشار گاز برای 8 واحد پالایشی
4- امکان توسعه پترو پالایشگاه بر اساس نفتای تولیدی واحدها
 
آخرین برآورد تاریخ اتمام پروژه:
4 سال (از تاریخ انعقاد قرارداد EPC)
 
 
مدرن‌ترین پالایشگاه خاورمیانه در سال ۱۳۸۵ در مساحتی حدود ۷۳۰ هکتار در ۲۵ کیلومتری غرب بندرعباس کلید خورد. خوراک این پالایشگاه از طریق خط لوله‌ای به طول ۳۸۸ کیلومتر و به قطر ۹۰ سانتی‌متر با ظرفیت دریافت ۵۰۰ هزار بشکه تأمین می‌شود که از مناطق سخت‌گذر استان‌های بوشهر، فارس و هرمزگان می‌گذرد.
 
تأمین آب این پالایشگاه از طریق تاسیسات آبگیری از سطح دریا به مساحت سه هکتار و به ظرفیت ۲۰۰ هزار مترمکعب در ساعت با دو خط لوله ۲۲۰ سانتی‌متری و به طول ۶ کیلومتر انجام می‌شود که دومین آبگیر بزرگ کشور محسوب می‌شود و برق موردنیاز پالایشگاه به وسیله هفت دستگاه توربین بخار تأمین و با برق سراسری با دیماند ۲۵ مگاوات ساعت پشتیبانی می‌شود.
 
حفظ و استمرار عملیات برداشت گاز از میدان مشترک پارس جنوبی، کاهش آلاینده‌های زیست محیطی و تضمین خودکفایی کشور در تامین فرآورده‌های راهبردی انرژی مانند بنزین، نفت‌گاز، گاز مایع، هیدروژن، گوگرد و سوخت جت و توجه به تولید و صادرات محصولات ایجاد اشتغال پایدار در استان هرمزگان از مهم‌ترین اهداف این ابرپروژه پالایشی در کشور بوده است.
 
عنوان بزرگ‌ترین پالایشگاه میعانات گازی دنیا و نخستین در خاورمیانه، استفاده بیش از ۷۰ درصد از تجهیزات تولیدی صنایع داخلی، نزدیک به ۱۰۰ درصد اجرا از سوی نیروهای داخلی، ۹۵ درصد راه‌اندازی‌های داخلی، جوان‌ترین نیروی انسانی دخیل در اجرا، آثار زیست‌محیطی با تولید فرآورده‌های باکیفیت، تقویت قدرت دیپلماسی و رکوردهای بی‌نظیر در راه‌اندازی از جمله ویژگی‌های بارز ستاره خلیج فارس به شمار می‌رود که این طرح عظیم را به یک طرح ملی تبدیل کرده است.
 
میزان تولید :
در حال حاضر با افتتاح فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس، روزانه ۴۵ میلیون لیتر بنزین یورو ۵ در این پالایشگاه تولید می شود که مطابق با ۵۰ درصد بنزین مصرفی در کشور است. 
تولید روزانه ۱۲ میلیون لیتر نفت‌گاز و نفت سفید و ۳ میلیون لیتر فرآورده گاز مایع از دیگر دستاوردهای راه‌اندازی فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس است که با راه‌اندازی آن کشورمان را می‌توان جزو صادرکنندگان بالقوه بنزین و یک قطب اثرگذار برای این فرآورده و سایر فرآورده‌های پالایشی در منطقه محسوب کرد.
 
سهامداران اصلی پروژه :
گروه تاپیکو با 49 درصد، شرکت ملی پالایش و پخش با 17.9 درصد و سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی نفت 33.1 درصد
 
مزیت های کلی پروژه عبارتند از :
1- تولید روزانه 36/8 میلیون لیتر بنزین یورو 4 با کیفیت روز اروپا
2- خودکفایی کشور در واردات بنزین
3- موقعیت مطلوب صادراتی به دلیل نزدیکی به بنادر جنوبی
4- قابلیت توسعه فاز 4 (صرفه جویی در سرمایه گذاری برای یوتیلیتی مورد نیاز فاز 4 با توجه به موجود بودن زیرساخت های لازم)
5- امکان توسعه طرح­های پایین دستی پتروشیمی مانند PDH
6- استفاده از خوراک میعانات گازی و تولید فرآورده­های 100 % سبک
7- امکان استفاده از ظرفیت معافیت مالیاتی 7 ساله در صورت استقرار در منطقه ویژه اقتصادی خلیج ­فارس
 
آخرین برآورد تاریخ اتمام پروژه:
 
 
تاریخ بهره برداری پروژه:
فاز 1 این پروژه در اردیبهشت 96 و فاز 2 در تیرماه 97 و فاز سوم این پروژه در سوم بهمن ماه 1397 با حضور ریاست محترم جمهوری به بهره برداری رسید.
 

با توجه به فرسودگی ماشین آلات کاغذسازی کاوه در سال 1386 با وجود محدودیت فضای فیزیکی شرکت و عدم تکافوی آب در شهرستان ساوه و نظر به ضرورت تامین نیاز کاغذ بسته بندی برای صنایع مختلف کشور و جلوگیری از واردات بی رویه آن، شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) تصمیم به اجرای طرح توسعه و احداث کارخانه تولید کاغذ به ظرفیت سالانه حدود 100  هزار تن انواع کاغذ بسته بندی شامل تست لاینر، وایت تاپ و فلوتینگ را در دستور کار قرار داد لذا احداث پروژه صنایع کاغذی بیستون تامین که سهم مهمی در تامین مواد اولیه شرکتهای کارتن سازی کشور خواهد داشت با اشتغال مستقیم برای 170 نفر و غیر مستقیم برای 300 نفر در منطقه محروم هرسین استان کرمانشاه اجرایی گردید.

 
شایان ذکر است، با استفاده از کاغذ باطله بعنوان مواد اولیه بجای چوب درختان، استفاده از سیستم تصفیه فاضلاب پیشرفته صنعتی جهت بازگشت مجدد 60% از آب مصرفی به چرخه تولید و همجواری با رودخانه گاماسیاب کرمانشاه می توان این طرح را در قالب پروژه های دوستدار محیط زیست (صنعت سبز) کشور قرار داد.
 
سهامداران اصلی پروژه :
گروه تاپیکو (کاغذسازی کاوه) 100 درصد
 
مزیت های کلی طرح عبارتند از  :
1- تولید کاغذهای 2 لایه با کیفیت با تکنولوژی ایتالیایی
2- تامین اشتغال در استان کرمانشاه و توجه به مسئولیت پذیری اجتماعی تاپیکو
 
آخرین برآورد تاریخ اتمام پروژه:
 
 

پتروشیمی ایلام یکی از طرحهای در دست اجرای پتروشیمی کشور به شمار می‌رود که سالانه 459 هزار تن اتیلین و 125 هزارتن پروپیلن به ظرفیت تولید کشور افزوده می شود.

فاز اول مجتمع شامل : واحدهای پلی اتیلن سنگین، خط لوله اتیلن، یوتیلتی، آفسایت و ایستگاه تقلیل فشار می باشد که عملیات اجرایی فاز مذکور در آبان 1392 به اتمام رسیده و اکنون در مدار تولید قرار گرفته است.

 
طرح الفین سیزدهم (پتروشیمی ایلام-فاز2)
فاز دوم مجتمع شامل : پروژه های الفین و سولفورزدایی خوراک می باشد که در حال حاضر روند ساخت آن ادامه دارد.

 

سهامداران اصلی پروژه طرح الفین سیزدهم (فاز2) :

گروه تاپیکو با 34 درصد، سرمایه گذاری ایرانیان با 58/78 درصد، صندوق بازنشستگی با 17درصد، پتروشیمی مارون با 6/75 درصد و سهام ترجیحی کارکنان با 0/5 درصد
 
مزیت های کلی طرح عبارتند از :
1- تامین پایدار خوراک از پالایشگاه ایلام
2- جذابیت بالای بازار الفین ها
3- امکان توسعه پلی پروپیلن با استفاده از پروپیلن تولیدی در واحد الفین
 
آخرین برآورد تاریخ اتمام پروژه: