تکمیل موفقیت آمیز عملیات اورهال واحد متانول مجتمع پتروشیمی فن آوران
1400/1/17
تکمیل موفقیت آمیز عملیات اورهال واحد متانول مجتمع پتروشیمی فن آوران
اجرای تعمیرات اساسی واحد متانول پتروشیمی فن آوران با هدف افزایش ظرفیت واحد متانول به منظور دستیابی به ظرفیت اسمی، کاهش مصرف انرژی، افزایش راندمان، قابلیت اطمینان و کاهش توقفات و همچنین مدیریت هزینه های نگهداری و تعمیرات با موفقیت انجام شد.

به گزارش تاپیکو به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل پتروشیمی فن آوران، این تعمیرات که قرار بود در ۱۴ فروردین سال جاری انجام گیرد با همت کارکنان متعهد و متخصص این شرکت و در پی بروز مشکل در تیوب های ریفرمر واحد متانول در تاریخ ۲۷ اسفند ۱۳۹۹ وارد فاز عملیاتی شد و فرایند اجرای اورهال از روز 28 اسفند ماه 1399 آغاز و مطابق برنامه ریزی بعمل آمده با موفقیت اجرا شد.

محمد جواد بدری مدیرعامل این شرکت با اشاره به برنامه ریزی های دقیق صورت گرفته در اجرای این پروژه گفت:

در راستای اجرای این عملیات و برنامه ریزی آن از سال ۱۳۹۸، بیش از ۴۳ جلسه عمومی و تخصصی با حضور مدیران و کارشناسان متخصص پتروشیمی فن آوران و شرکت های توانمند داخلی برگزار شد. در طول این مدت پیگیری و تامین ۷۵مورد تقاضای خرید انجام شد.

وی افزود: از نیمه دوم سال ۱۳۹۹ عملیات پیش اورهال و تجهیز کارگاه آغاز گردید و نهایتاً در اواخر اسفندماه ۱۳۹۹ و با پیگیری های بعمل آمده، مجوزهای لازم اخذ و واحد متانول این مجتمع از مدار تولید خارج  و عملیات تعمیرات اساسی آن طبق بروز رسانی بعمل آمده در برنامه زمانبندی آغاز شد که بر این اساس دوره تولید به تولید این عملیات ۱۵ روز پیش بینی ، تنظیم و محقق گردید.

مدیرعامل پتروشیمی فن آوران با بیان آنکه اصلاح و ترمیم  ورق و ریفرکتوری کوره های ریفرمر این واحد مسیر بحرانی این تعمیرات اساسی بود ،  تشریح کرد: در ابتدا تعویض ورق های هات اسپات  شده داکت دود کوره ریفرمر در برنامه زمانبندی لحاظ شده بود که بعد از توقف واحد و مشخص شدن میزان آسیب، بهینه سازی و تعویض استراکچر و ورق سقف و دیواره غربی داکت دود در دستور کار قرار گرفت.

وی از تعمیر و اصلاح ۴۸ تجهیز ثابت خبر داد و افزود: بهینه سازی و اصلاح  دو دستگاه کوره‌های ریفرمر، بهینه سازی و اصلاح ساپورت تیوپ شیت و تعویض تیوب های مبدل 2003 شرقی با حجم 400 قطر اینچ جوشکاری و عملیات رادیوگرافی و  تعویض تاور T-5004 علی رغم محدودیت های صدور مجوز کار گرم در محوطه مخازن متانولاز اقدامات انجام شده در تعمیرات اساسی واحد متانولبوده است.

بدری همچنین افزود:  تعویض مبدل های داکتی E-2007-1/2 با تناژ ۱۶۰ تن و جوشکاری ۶۰۰ متر طول، تمیزکاری ۴۰ دستگاه مبدل داکتی و تیوبی،  بازرسی ۶ دستگاه تجهیزات ثابت تحت فشارشامل برجها ودرامها  و همچنین اجرای دستورکارهای جوشکاری مسیرها با حجم ۲۰۰۰ قطراینچ و تعمیرات اساسی ۲۳۱ عدد انواع ولو با  موفقیت موفقیت در تعمیرات اساسی واحد اتانول انجام شده است.

محمد جواد بدری بهره گیری از مشارکت هفت شرکت توانمند داخلی را از دستاورد های مهم در این عملیات دانست و گفت: تهیه نقشه ساخت دو دستگاه مبدل های داکتی E-2005-1/2 با مشارکت شرکت های داخلی، طراحی ، ساخت داخل و نصب مبدل های داکتی E-2007-1/2 در راستای حمایت از تولید داخل و همچنین رعایت اصول HSE و اجرای پروژه بدون هرگونه حادثه و با کمترین ضایعات زیست محیطی از دیگر دستاوردهای این عملیات بزرگ است.

وی با اشاره به جزئیات تعمیرات اساسی واحد اتانول این شرکت افزود: ۱۶۳  هزار نفر ساعت نیروی انسانی، بکارگیری ۸ هزار ماشین ساعت انواع ماشین آلات، ۱۳۸۰ دستورکار تعمیراتی و ۱۶ دستور کار  اصلاحی انجام شده در کنار تلاش بی وقفه و خستگی ناپذیر کارکنان خدوم این شرکت و تحقق موفقیت آمیز کلیه اهداف از پیش تعیین شده از جزئیات این عملیات است.

شایان ذکر است که شرایط همه گیری بیماری کرونا و تعطیلات ایام نوروز بر روند پیشرفت این عملیات تاثیر گذار نبوده و با تلاش شبانه روزی مجموعه مدیران و کارکنان شرکت پتروشیمی فن آوران این مهم با موفقیت کامل و ثبت کوتاهترین رکورد زمانی در مقایسه با تعمیرات اساسی سال های گذشته این واحد، به انجام رسید تا شاهد راه اندازی مجدد آن و از سرگیری تولید متانول در ساعت ۲۰:۰۰ مورخ جمعه ۱۳ فروردین ۱۴۰۰ در این تولید کننده مطرح متانول و اسید استیک در کشور که از شرکت های موفق زیرمجموعه گروه تاپیکو و شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) می باشد باشیم.

اخبار برگزیده آرشيو
چهارشنبه 1400/5/6 - 25 : 14