امکان سنجی عرضه سهام پالایشگاه ستاره خلیج فارس در بازار سرمایه
1397/5/3
از سوی تاپیکو در حال انجام است؛
امکان سنجی عرضه سهام پالایشگاه ستاره خلیج فارس در بازار سرمایه
به دنبال دستور رئیس جمهوری برای عرضه سهام پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس در بورس، امکان سنجی عرضه سهام این پالایشگاه در بازار سرمایه از سوی شرکت سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین در حال انجام است.
به گزارش روابط عمومی تاپیکو، مهندس محمود مخدومی، مدیرعامل این هلدینگ صبح امروز (سه‌شنبه، ۱۹ تیرماه) در آیین پنجمین سالروز ورود تاپیکو به بورس اوراق بهادار تهران با بیان این مطلب گفت: دکتر حسن روحانی، رئیس جمهوری در مراسم افتتاح پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس دستور داد تا ملزومات ورود سهام این شرکت به بورس فراهم شود، بنابراین بلافاصله پس از این دستور با همکاری سازمان تامین اجتماعی و شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) طرح عرضه سهام پالایشگاه ستاره خلیج فارس به بورس در دستور کار قرار گرفت تا امکان عرضه سهام این پالایشگاه بررسی هم شود.
 
وی افزود: امیدواریم دو سهامدار دیگر پالایشگاه ستاره خلیج فارس از جمله شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران با مالکیت 17.9 درصد از سهام این پالایشگاه و نیز شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی نفت با مالکیت 33.1 درصد، همکاری لازم برای عرضه سهام در بورس اوراق بهادار را داشته باشند.
 
مخدومی ادامه داد: به منظور امکان حضور بیشتر مردم در بازارهای سرمایه و نقدینگی با تولید مستمر، استقبال اولیه از طرف بازار سرمایه نسبت به عرضه سهام پالایشگاه ستاره خلیج فارس انجام شده است.
 
مدیرعامل تاپیکو از اختصاص سرمایه گذاری ۷۰۰ میلیون یورویی به پروژه ساخت و تکمیل پالایشگاه ستاره خلیج فارس خبرداد و گفت: فاز سوم این پالایشگاه تا پایان امسال به بهره برداری آزمایشی می‌رسد و در سه ماه نخست سال ۹۸ مورد بهره برداری رسمی قرار می‌گیرد.
 
مخدومی همچنین با بیان اینکه این پالایشگاه سبب می‌شود که کشور از واردات بنزین بی‌نیاز شود، ادامه داد: تا پایان امسال فاز سوم پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج‌فارس راه‌اندازی می‌شود که این سه فاز در کنار یکدیگر ۵۰ درصد بنزین تولیدی کشور را پوشش می‌دهند و دیگر پالایشگاه‌ها نیز ۵۰ درصد دیگر بنزین مورد نیاز کشور را تامین می‌کنند.
 
مدیرعامل تاپیکو با اشاره به عزم وزارت نفت در ۲ سال اخیر برای راه‌اندازی این پروژه ملی اظهار کرد: در دولت یازدهم و دوازدهم شاهد پیشرفت خیره‌کننده روند ساخت این پروژه عظیم بودیم که سرانجام فاز نخست و دوم این پالایشگاه با هدف تولید بنزین یورو ۴ و یورو ۵ که مطابق با استانداردهای روزآمد اروپاست راه‌اندازی شده است و اکنون روزانه ۲۴ میلیون لیتر بنزین در این دو فاز تولید می‌شود.
 
مدیرعامل تاپیکو به مزیت پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس به سبب موقعیت جغرافیایی آن اشاره کرد و گفت: در صورت ثبت این پالایشگاه در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس، این طرح می‌تواند بر اساس قانون از هفت سال تخفیف کامل مالیاتی بهره‌مند شود؛ این موضوع اکنون از سوی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، استاندار محترم هرمزگان و شرکت تاپیکو در حال پیگیری است.
 
مخدومی ادامه داد: ظرفیت دیگری که در قالب قانون رفع موانع تولید آمده، سبب تخفیف ۱۰ درصدی خوراک برای پالایشگاه‌های تازه تاسیس می‌شود و ما در پی آن هستیم تا از این موقعیت استفاده کنیم و به تقویت اقتصاد طرح بپردازیم.
 
وی درباره بند قانونی امکان استفاده از ظرفیت اختصاص خوراک تحویلی از محل تهاتر بدهی‌های دولت به سهامداران گفت: تاپیکو ۴۹ درصد از سهام پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج‌فارس را در اختیار دارد و بر اساس قانون دولت می‌تواند از محل تهاتر خوراک مصرفی، نسبت به رفع بدهی خود به سازمان تأمین اجتماعی اقدام کند.
 
به گفته مدیرعامل تاپیکو، هر سه مورد یادشده با جدیت از سوی تاپیکو و شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی پیگیری می‎شود تا به اقتصاد طرح کمک شود.
 
مخدومی درباره ورود سهام این شرکت به بازار بورس اوراق بهادار گفت: یک شرکت بورسی نسبت به یک شرکت غیر بورسی الزام‌های متفاوتی دارد و همین الزام‌ها سبب می‌شود تا صورتهای مالی خود را در فرصت‌های معینی به بازار بورس عرضه کند. بر اساس دستور رئیس‌جمهوری در مراسم افتتاح فاز دوم پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج‌فارس مبنی بر الزام عرضه سهام این پالایشگاه در بورس، پیگیری‌های لازم برای اجرای این دستور انجام شده و از آنجا که پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج‌فارس یک پروژه ملی به شمار می‌آید، بدون شک مساعدت دولت را  نیاز دارد.
 
وی افزود: صورت‌های مالی منتهی به پایان سال ۹۶ تهیه و به گروه حسابرسی نیز ارائه شده است که تا پایان تیرماه صورت‌های مالی تائید و سپس منتشر خواهند شد.
 
تاییکو با ۴۹ درصد سهم یکی از سهامداران عمده پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج‌فارس است.
 
در ادامه این نشست محمود مخدومی. مدیرعامل تاپیکو در شرح وضعیت پرتفوی این شرکت گفت: در حال حاضر ۳۸ شرکت کنترلی و ۴۲ شرکت غیرکنترلی در پرتفوی این شرکت موجود است که از این تعداد ۳۳ شرکت آن بورسی و ۴۷ شرکت آن غیربورسی است.
 
او درباره جایگاه تاپیکو در رتبه‌بندی IMI۱۰۰ بیان کرد: تاپیکو در رتبه‌بندی ۱۰۰ شرکت برتر ایران در سطح فروش به عنوان بیست‌وسومین شرکت، در سطح سودآوری و لرزش افزوده به عنوان یازدهمین شرکت، در سطح صادرات به عنوان چهاردهمین شرکت و از منظر ارزش بازار به عنوان هشتمین شرکت انتخاب شد.
 
مدیرعامل تاپیکو در مورد بازدهی سهام بورسی تاپیکو در سال ۹۶ گفت: در سال گذشته بازده پرتفوی بورسی تاپیکو ۳۶.۶ درصد، بازده شاخص شیمیایی ۳۱.۹ درصد و بازده شاخص کل این شرکت ۲۴.۳درصد بوده است. اصلاح ساختار مالی تاپیکو با افزایش سرمایه ۳۸۰۰ میلیارد تومانی در آبان ماه سال ۹۶ انجام شد و این مهم توانست تاپیکو را به عنوان برترین شرکت بورسی کشور بر اساس سرمایه ثبتی برساند.
 
مخدومی افزود: در سال گذشته تلاش بسیاری برای شفافیت بیشتر تاپیکو انجام شد که در نتیجه این شرکت توانست بر اساس شاخص‌های قابلیت اتکا و به موقع بودن اطلاعات در بین شرکت‌های پذیرفته شده در بورس از رتبه ۲۳۸ به ۸۴ و دربین شرکت‌های هلدینگ از رتبه ۲۹ به ۱۱ برسد.
 
وی همچنین با بیان اینکه 83 درصد از سودآوری تاپیکو مربوط به شرکتهای بورسی این گروه است، در خصوص برنامه این هلدینگ برای عرضه شرکتهای زیرمجموعه خود در بازار سرمایه گفت: سهام پتروشیمی غدیر در 13  تیر ماه 97 در فرابورس ایران با موفقیت عرضه و مورد استقبال فراتر از حد تصور ما قرار گرفت. در تلاش هستیم 4 شرکت دیگر در حوزه های گاز، پتروشیمی، انرژی و صنایع سلولزی را نیز در بازار سرمایه عرضه کنیم تا شفافیت منحصر بفرد تاپیکو که مورد انتظار و جزء حقوق اصلی سهامداران حقیقی و حقوقی ماست بیش از پیش حفظ شود.
 
مدیرعامل تاپیکو درباره صادرات این شرکت گفت: با توجه به تمهیدات اندیشیده شده سهم صادرات شرکت‌های تابعه تاپیکو از ۳۱ درصد در سال ۹۵ به ۴۰ درصد در سال ۹۶ رسید.
 
مخدومی مقایسه‌ای در خصوص سهم شرکت‌ها از سود سرمایه‌گذاری‌های تاپیکو انجام داد و گفت: در حال حاضر پتروشیمی مارون با ۱۷ درصد، پتروشیمی جم با ۱۵ درصد و پتروشیمی فن‌آوران با ۱۴ درصد در صدر شرکت‌های سودآور تاپیکو قرار گرفته‌اند.
 
مدیرعامل تاپیکو در خصوص  مدیریت دارایی‌ها و بدهی‌های این شرکت گفت: به منظور کاهش هزینه‌های مالی، استفاده از ابزارهای نوین تأمین سرمایه نظیر انتشار اوراق تبعی و سلف موازی را در دستور کار قرار دادیم که 100 میلیارد تومان اوراق تبعی پتروشیمی شازند و بیش از 240 میلیارد تومان اوراق تبعی پتروشیمی جم در سال گذشته  منتشر  و در سال جاری سررسید و تسویه شد.
 
وی همچنین به تسویه بخشی از بدهی ها و تسهیلات اخذ شده به منظو کاهش هزینه‌های مالی تاپیکو اشاره کرد و گفت: بیش از نیمی از تسهیلات اخذ شده در سنوات گذشته تاپیکو هم اینک تسویه شده است.
 
مخدومی افزود: ما از سمت دولت مکلف شدیم که بیشتر به سمت سهامداری برویم و کمتر در مدیریت دخالت کنیم، هدف این است که سعی کنیم که طرح جدید اجرا نکنیم و کسانی طرح اجرا  کنند که در چارچوب وظایفشان اجرای پروژه باشد. ما مکلفیم که شرکت‌های کوچک مقیاس، زیان‌ده، کم بازده و خارج از استراتژی خود را درجریان واگذاری قرار دهیم. که اطلاعات شرکتهای قابل واگذاری در سامانه ادغام و تملیک سامانه فرابورس قرار گرفته و قابل دسترسی است.
 
در ابتدای این نشست، حسینی مقدم معاون ناشران و اعضای شرکت بورس اوراق بهادار کشور با اشاره به ارزش تاپیکو در بورس تهران،  گفت: ارزش ثبتی تاپیکو زمانی که به بورس آمد، حدود ۵ هزار میلیارد تومان بود، پس از گذشت ۵ سال، اکنون ارزش این شرکت به ۱۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان رسیده که این نشان از رشد این شرکت طی این سال‌ها دارد.
 
وی ادامه داد: همانطور که می‌دانید مهم‌ترین اصل برای سهامداران نقدشوندگی سهام  شرکت است که خوشبختانه سهام تاپیکو جزو سهم‌های پرگردشی است که از نقدشوندگی بالایی برخوردار است.
 
او با اشاره به حضور تاپیکو در بازار دوم گفت: با توجه به وضعیت مطلوب سهام تاپیکو اگر سهامداران درصد سهام شناور را تامین کنند این شرکت می‌تواند به بازار اول بیاید.
اخبار برگزیده آرشيو
دوشنبه 1398/11/7 - 39 : 9